ايميل رمز عبور
عضويت

ادوارد دي بو نو

ادوارد دي بونو در 19 مي 1933 در مالتا به دنيا آمد. او پزشکي انگليسي و نويسنده، مخترع و مشاور بود. دليل شهرت او اختراع واژه تفکر جنبي(Lateral Thinking) يا خلاقيت ساخت يافته است و از مدافعين تدريسي اجباري تفکر در مدارس مي‌باشد.

زندگينامه

ادوارد دي بونو در کالج سنت ادواردز مالتا به تحصيل پرداخت و بعد از آن مدرک پزشکي خود را از دانشگاه سلطنتي مالتا دريافت کرد. هنگامي که مدرک فوق ليسانس خود را در روانشناسي دريافت مي‌کرد، از بورسيه روديس آکسفورد بهره مند بود. او همچنين مدرک دکتراي پزشکي و دکتراي طراحي از انستيتو سلطنتي تحقيقاتي ملبورن را دريافت کرده است. وي در دانشگاههاي مالتا، پرتوريا، دانشگاه شهر دوبلين و دانشگاه مرکزي انگلستان کرسي استادي دارد. دانشگاه جديد فن آوريهاي پيشرفته در شهر فينيکس ايالت آريزونا آمريکا پروفسور دي بونو را به عنوان استاد تفکر در مي 2005 انتخاب کرد.

وي قبلاً متأهل بوده و دو پسر دارد و در جزاير چنل زندگي مي‌کند.

دي بونو در سال 1969 اتحاديه تحقيقات شناسنده را تأسيس کرد که مطالبي را بر اساس ايده او خلق کرده و رشد مي‌دهد.

او 82 جلد کتاب به رشته تحرير در آورده که به 41 زبان ترجمه شده‌اند. وي 30 سال اخير را به تدرسي تفکر اختصاص داده و در بين شاگردانش افرادي از دولت، شرکتها و سازمانهاي خصوصي حضور دارند و او در جلسات خصوصي و عمومي در مورد چيزهاي مختلفي سخنراني مي‌کند. او اقدامات لازم براي راه اندازي مرکز جهاني تفکر را به انجام رسانده؛ چيزي که معادل صليب سرخ براي مسائل فکري خواهد بود.

دي بونو در سال 1995 فيلمي مستند با نام 2040: چيزهاي ممکن توسط ادوارد دي بونو تهيه کرد و سعي آن بر اين بود که بيننده را براي آماده واقعيات جامعه آن سال بکند.

کارهاي او روشهاي تفکر عميق را گسترش داد؛ کاربرد تمرکز فکري براي تفکر عميق بجاي روش انفعالي. روش نگارش او نياز بسيار مورد توجه قرار گرفت چون هم ساده بود و هم کاربردي. او از واژه‌هاي آکادميک اجتناب مي‌کرد و با ارائه تئوريهايي در مورد تبديل خلاقيت و ادراک به ابزارهايي کاربردي، روانشناسي کاربردي را نيز توسعه داد.


اطلاعات تماس : تلفن : 11-66550410-021      ايميل : info@frsaba.com      پيام كوتاه : 09124339601

FRSABA.COM