ايميل رمز عبور
عضويت

جفري بزوس( رهبر سايت آمازون amazon )

جفري بزوس (Jeffrey Preston Bezos)، بنيان گذار و رئيس شرکت آمازون که خرده فروشي اعجاب انگيز amazon.com را راه اندازي کرده است ، در سال 2006 ميلادي ، يازدهمين سالگرد افتتاح اين مغازه اينترنتي بزرگ را در سياتل ، جشن گرفت . مجله مشهور فوربس ، سال 2005 ، دارايي وي را با 5 ميليارد دلار ، در رديف چهل و يکمين عضو باشگاه ميلياردرهاي جهان معرفي کرد.

جفري بزوس ، مثل پير اميد يار ، جوان ايراني الاصل مقيم آمريکا که سايت حراجي ebay.com را در اختيار دارد ، يا مثل اميد کردستاني ، معاون بازرگاني google ، افکار مکتوب شده خود را در محيط ديجيتال ، عملي کرده است . جفري بزوس ، متولد 1964 و دانش اموخته دانشگاه Princeton امريکا است که به دليل اثر بخشي (effectivenes) فعاليت هاي کسب و کار ديجيتالي اش ، در سال 1999 ميلادي ، توسط مجله TIME ، مرد سال شناخته شد. شرکت آمازون ، در سال 2006 در رديف دويست و هفتاد و سومين شرکت پر درامد آمريکا در فهرست فورچون 500 قرار گرفت . درآمد اين شرکت خرده فروشي ديجيتالي بزوس ، 8 ميليارد دلار اعلام شد . بزوس به دنياي خريد و فروش اينترنتي ، ارزش و اعتبار زيادي داده است . بزوس ، تکنيک هاي خارق العاده اي در کسب و کار روي وب را به معرض ديد ميليون ها کاربر اينترنت قرار داده که زمينه اي ممتاز در فروش بالاي مغازه هاي الکترونيکي آمازون شده است . بزوس را بايد يکي از بازيگران موثر عصر ديجيتالي کنوني دانست که راهبرد آمازون را در خلق کسب و کار هاي اينترنتي و ايجاد يک مزيت رقابتي در صدور انواع کالاها به اقصي نقاط جهان ، هدايت نمود. بيزينسي که به سبک بزوس در اينترنت شکل گرفته است ، آمازون را در رديف پر مخاطب ترين سايت هاي اينترنت ارائه کرده است . هيچ کس در دنياي کنوني ، اگر به دنبال کتاب ، مجله ، يا کالاي خاصي باشد ، محال است که سايت آمازون بزوس را مشاهده نکند. معمولا نتايجي که از طريق اين سايت در دسترس ما قرار مي گيرد ، تفاوت هاي محتوايي متعددي با نتايج ديگر سايت هاي فروشنده ارائه مي کند. هنر بزوس در خلق يک بازاريابي توام در کسب و کار ديجيتالي خود ، شگردي است که يکي از فاکتوهاي موفقيت بزوس را تشکيل مي دهد. در هرم ثروتي که لستر تارو در کتاب ثروت آفرينان خود نام مي برد ، جايگاه بزوس بسيار رفيع است . او در جامعه توده وار الکترونيکي آلوين تافلر ، يک مديرخلاق تمام عيار است و بي شک ، چنين ثروت و موفقيتي ، بدون در اختيار داشتن شاخص هاي مديريت کارامد و خلاقيت مبتني بر ايده هاي ديجيتالي ، حاصل نشده است . پويايي فکري و تداوم تلاش هاي سنتي براي خلق يک کارآفريني ديجيتالي شگفت انگيز ، فاکتورهاي بنيادين موفقيت هاي کسب و کار در دنياي الکترونيک را رقم زده است . جف بزوس ، مانند بيل گيتسwww.microsoft.com/billgates) (، رهبر جوان مايکروسافت ، وقتي از مخاطب صحبت مي کند ، منظورش مخاطباني است که در محدوده جغرافيايي دهکده جهاني و ديجيتالي امروزي ، حضور دارند . مغزهاي موفق کسب و کار ديجيتالي هزاره سوم ، جامعه مخاطبان آن ها بدون مرز است و همواه براي چالش و برنامه ريزي در مقياس جهاني ، برنامه ريزي مي کنند. سازماندهي مايکروسافت براي آفيس به گونه اي بود که بازار هدف آن ، 40 ميليون شرکت در اقصي نقاط جهان هدف گذاري شده بود. به همين خاطر است که مي بينيد ، گوگل سايت خود را با 97 دامنه کشوري مختلف راه انداي مي کند و امپراطوري خبري wn.com ، بيش از 500 سايت خبري مختلف در وب تدارک مي بيند. چشم اندازهاي ديجيتالي شرکت هاي موفق و تجربه اندوزي از رفتار سازماني پيچيده و متغير اين مراکز ، روشي است که مديران جوان فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران ، مي بايست براي ارتقاي بيزينس ديجيتالي خود ، به آن آگاه شوند.


آمازون ، جنگلي به وسعت اينترنتي !
آمازون ، نامي آشنا براي کاربران اينترنت در اقصي نقاط جهان است . اين پايگاه ، در اواسط دهه نود ، تقريبا همان سال هايي که گوگل و ياهو در اتاق هاي دانشجويي بنيانگذارانشان ، در حال طراحي و پياده سازي بودند ، راه اندازي شد. در روز اول ، لينک " دسترسي به 1 ميليون کالاي مختلف " ، چند صد ميليون کاربر اينترنت ان زمان را شگفت زده کرد. اکنون که بيش از يک دهه از فعاليت غول خرده فروشي اينترنت مي گذرد ، تعداد کالاهاي مغازه هاي الکترونيکي آمازون دات کام ، فقط چند برابر نشده است ! اين پايگاه براي آلماني زبان ها )www.amazon.de) ان طور که ان ها دوست دارند طراحي شده است و حتي با پرداخت پول اعتباري ، مي توانيد کل کتاب را به صورت الکترونيکي دريافت کنيد. اخيرا هم ، امکاني فراهم شده است تا کاربران بتوانند ، چند صفحه از کتاب مورد نظر خود را قبل از خريد مشاهده کنند. البته اين سيستم در http://print.google.com هم تا حدودي در دسترس است . امازون ، علاوه بر پبش خوان چند ميليوني از کتاب هاي چاپ شده در اقصي نقاط جهان ، سازماني بزرگ در زمينه فروش محصولات مختلفي نظير : لوح هاي فشرده ، اسباب بازي (به پهناوري اسباب فروشيwww.toysrus.com) ، انواع محصولات برقي و مکانيکي خانگي ، محصولات بهداشتي و آرايشي و زمينه هاي ديگر است که در ايندکس ان قابل دسترس است. بيش از 32 عنوان محصول (product categories)در اين سايت گردآوري شده است که يک تنه با خرده فروشي ebay.com و حتي froogle.com رقابت مي کند. آمازون بر خلاف بسياري از پايگاه هاي خريد و فروش اينترنت ، امکاناتي براي مطلع شدن خريداران نسبت به نظرات و عقايد خريداران قبلي محصولات ، فراهم کرده است . اگر علاقمند خريد کتابي در زمينه فلان نويسنده باشيد ، آمازون علاوه بر ليست کتب مورد علاقه و قيمت هاي خريد رقابتي ان نسبت به ساير سايت ها ، به شما اين امکان را مي دهد که فهرستي طولاني از نظرات خريداران قبلي را جويا شويد. اين نظرات ، هم موافق را شامل مي شود هم نظرات منتقدين را. ويترين آمازون (ايندکس گوگل) ، گران ترين ويترين ديجيتالي وب است ! چرا که هر کالايي که در آن تبليغ مي شود ، امکان خريد فوري توسط ميليون ها بيننده آمازون را خواهد داشت.
به گزارش بي بي سي در ژوئيه سال گذشته ميلادي ، در اواخر دهه ۱۹۹۰ درآمد سايت آمازون حدود يک و نيم ميليارد دلار بود ولي همچنان ضرر مي داد. همچنين اين شرکت سالي قريب به يک ميليارد دلار قرض مي گرفت تا ورشکست نشود.اما حالا سايت آمازون توفان را پشت سر گذاشته و اگرچه به آبهاي آرام و آبراه هاي آسان نرسيده و همچنان در درياهاي دشوار تجاري حرکت مي کند، ولي دستکم با خيالي آسوده فعاليت مي کند و پيوسته به پيش مي رود.امسال ارزش سهام آمازون افت کرده و اصلا با اوج خود در آن سالهاي حبابي قابل قياس نيست، اما اين شرکت اکنون مرتب سود مي برد.هدف آقاي بزوس اين بود که سايت آمازون را به بزرگترين فروشگاه خرده فروشي لوازم الکترونيکي تبديل کند. شعار شرکتش نيز اين بود: "تند بزرگ شو!"بعد از گذشت ده سال، وي شرکتي ايجاد کرده که بزرگترين فروشگاه اينترنت است، هرچند که گستردگي و سوددهي سوپرمارکتهاي بزرگي مثل وال مارت را ندارد.
پنجاه ميليون مشتري

سال 2005 ، فروش آمازون حدود هفت ميليارد دلار، بيش از تمام فروشگاه هاي اينترنتي بود. شرکت رايانه سازي "Dell" فقط سه ميليارد و ۲۵۰ ميليون دلار کالا فروخت.فقط eBay با فروش ۳۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاري بزرگتر از آمازون بود، اما eBay تنها در نقش واسطه براي ساير فروشندگان عمل مي کند.
اما تحليلگران وال استريت از استراتژي آقاي بزوس کاملا راضي نيستند. برخي معتقدند که شايد رشد آهسته تر در برخي زمينه ها در دراز مدت سودمندتر باشد.واقعا نمي توان استراتژي آقاي بزوس را از سبک وي متمايز دانست. تمام آن اشتهار طلبي اواخر دهه ۱۹۹۰ به ثمر نشسته است.
بزوس همواره معتقد بوده که فراز و فرودهاي بازار سهام نمي تواند شرکتش را پيش براند. از همين رو، سايت آمازون بر رشد دراز مدت تاکيد دارد و اين بدين مفهوم است که صرف نظر از هزينه آن، بايد مشتري را بر تخت سلطنت نشاند.


نوآوري هاي ديجيتالي آمازون

سازمان بزرگ خرده فروشي آمازون ، براي بقا و رقابت فراگير با غول هاي اينترنتي ، نوآوري هاي جالبي را دردستور کار خود قرار داد .

چند نوآوري ناب در آمازون صورت گرفته، از جمله نرم افزاري که جزييات شما را به خاطر مي سپارد و "چرخ دستي خريد" مشتري را سريع و آسان به پاي صندوق مي برد.خريد کتاب زحمتي ندارد زيرا سايت آمازون آدرس پستي و جزييات کارت اعتباري خريدار را به خاطر مي سپارد. همچنين از علايق وي آگاه مي شود تا مرتبا کتابهايي را پيشنهاد کند که ممکن است بر اساس خريدهاي پيشين مورد پسند قرار گيرد. شايد در آينده نزديک ، هوش مصنوعي (OCR) به کمک آمازون بيايد و در اين راه ، هوشمندي آمازون براي پيشنهاد محصولات مورد علاقه شما بيش از پيش گسترش يابد. ارزش سهام آمازون به اندازه بازار سهام 117 ميليارد دلاري گوگل در نوامبر 2005 نيست . اما ، آمازون قطعا يکي از ان جاهاي تا حدي مطمئن براي سرمايه گذاري در وب به شمار مي رود. از ديگر نوآوري هاي آمازون ، راه اندازي فرصت هاي شغلي جالب براي کاربران سايت است. شما مي توانيد با معرفي خريدار به اين سايت ، درصدي از پول پرداختي خريدار به آمازون را دريافت کنيد! اين پورسانت در اوريل 2006 به 8.5 درصد افزايش يافته است . سيستم فروش غير مستقيم آمازون با يک نرم افزار انلاين براي شما مديريت مي شود و شما در هر لحظه ميزان سود خود را و هم چنين نوع و تعداد محصولاتي که از طريق سايت شما توسط خريداران آمازون خريداري شده است ، مشاهده خواهيد کرد. کافي است در گزينه joint advantages سايت ، که در پائين ايندکس اين پايگاه قرار گرفته است کليک کرده و بقيه ماجرا را دنبال کنيد. آمازون با اين کار ، به طور غير مستقيم ، ميليون ها مخاطب مضاعف براي خود دست و پا مي کند. بدون آن که يک سنت براي تبليغ در سايت هاي وب داده باشد. علاوه بر اين ها ، آمازون اخيرا با راه اندازي موتور جست جوي پيشرفته اي به نام www.A9.com ، افقي نوين در بازار بيزينس خود گشود. اين سايت که بر خلاف غول هاي جست و جوي وب ، چند منظوره ساخته شده است ، به کابران امکان مي دهد ، موضوع جست و جوي خود را در يک زمان بر روي گزينه هايي مثل : وب ، وبلاگ ها ، کتاب ها ، دايرکتوري ها ، يلوپيج ها ، تصاوير و امثالهم جست و جو کنند. دامنه جست و جو نيز تقريبا به وسعت google است . اما اين سايت ، مدعي نيست که از الگوريتم فوق پيشرفته گوگل در جست و جو ، قوي تر عمل مي کند! اما به هر حال ، اين نويد را براي آمازون به ارمغان مي آورد که کاربراني که در زمينه کتاب در اين سايت جست و جو مي کنند ، با هدايت a9.com ، سري هم به آمازون بزنند. آمازون ، از رسانه اي به نام موتورهاي جست و جو ، براي کاهش ميزان مراجعه کاربران به سايت هاي ياهو و گوگل و حتي آلتاويستا ، که نتيجه آن ، خريد احتمالي از فروشگاه هاي الکترونيکي اين سايت است استفاده مي کند. در سپتامبر 2004 ، آمازون اعلام کرد به هر خريداري که از طريق سايت a9.com وارد آمازون شود و خريدي انجام دهد ، رقمي در حدود 1.57 درصد تخفيف خواهد داد . خود اين مسئله نشان مي دهد که شايد در آينده اي نزديک ، آمازون براي کسب بازار بيش تر ، به رسانه هاي ديگر مثل رسانه وبلاگ و حتي به اشتراک گذاري تبليغاتي اينترنتي نيز روي بياورد. درباره موسس امازون ، کتب و مقالات زيادي ارائه شده است و گوگل ، قريب به 900 هزار نتيجه جست و جو براي نام وي معرفي مي کند. اما در نشاني :
www.fastcompany.com/magazine/85/bezos_1.html
مطالب جالبي را از يکي از سردمداران اينترنت مي توانيد مطالعه کنيد. امتيازات آمازون به نسبت ديگر سايت هاي خرده فروشي ، به غير از مسائل الکترونيکي و وب ، به موضوعات ديگري هم مربوط مي شود. مخاطب مداري کامل سايت و توجه به نيازهاي درخواستي کاربران و تلاش و اهتمام جدي براي عملي ساختن آن ها ، از ديگر امتيازات سايت مي باشد. تلفيقي از مديريت ، روانشناسي و جامعه شناسي مخاطبان سايت آمازون ، د رخلق نوآوري هاي بديع و ديجيتالي ان ، مثمر ثمر بوده است که نمي توان ان ها را به راحتي فراموش کرد. جعبه طلايي امازون (golden Box) از ديگر بخش هاي جديد تارنما به شمار مي رود. اين بخش ، 10 محصول پيشنهادي برجسته سايت را که طي روزهاي اخير ، مورد توجه حجم کثيري از علاقمندان آمازون قرار گرفته است را به کاربران سايت پيشنهاد مي کند. اين جعبه طلايي ، دي وي دي بهترين فيلم روز را تا يک جوراب نخي با امضاي ديويد بکهام ، پيشنهاد مي کند ! به هر حال خيلي از کاربران دوست دارند کالاهايي را بخرند که خيلي ها قبلا آن ها را خريده اند و استفاده کرده‌اند.


اطلاعات تماس : تلفن : 11-66550410-021      ايميل : info@frsaba.com      پيام كوتاه : 09124339601

FRSABA.COM